Kešu orechy vďaka svojmu zloženiu dokážu pozitívne pôsobiť na nervovú sústavu. Pochádzajú z oblasti Amazónie a neskôr sa dostali do Indie, ktorá je s východnou Afrikou v súčasnosti ich najväčším producentom.
Majú sladkú chuť, pretože obsahujú cukor a sú zdrojom okamžitej energie. Najzdravšie sú v prírodnej forme. Sú bohaté na vitamín D, betakarotén, zinok, stopové prvky, ktoré podporujú rast buniek a zúčastňujú sa tiež na tvorbe spermií. Blahodárne vplývajú na trávenie, imunitu, srdcovocievny systém a dokonca aj na vlasy a nechty. Posilňujú nervovú sústavu, zlepšujú pamäť a podporujú regeneráciu svalstva.
Kešu orechy sú bohatým zdrojom:
bielkovín, sacharidov a vlákniny
draslíka, fosforu, horčíka, mangánu, sodíka, vápnika, zinku a železa,
vitamínov skupiny B, C a E,
kyseliny listovej,
omega-3 a omega-6 polynenasýtených mastných kyselín.
KEŠU alebo Obličkovec Západný
Kešu orechy vyrastajú na konci zdužinatelej kvetnej stopky takzvaného kešu jablka. Stromy kešu sú botanickým zaradením príbuzné s mangom aj s pistáciou.
Kešu orechy vyrastajú na konci zdužinatelej kvetnej stopky takzvaného kešu jablka. Stromy kešu sú botanickým zaradením príbuzné s mangom aj s pistáciou. Strom pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky, konkrétne z oblasti Amazónie. Jeho pestovanie sa rozšírilo do Afriky, Indie ale aj ostatných tropických oblastí. Niektoré druhy je možné pestovať aj v subtropickom pásme. Hlavnými pestovateľmi kešu sú Brazília, India, Vietnam, Afrika (Tanzánia a Mozambik) a Juhovýchodná Ázia.
Kešu je stálozelený strom, prípadne ker dorastajúci do výšky 5 - 18 metrov. Má krátky kmeň, na široko rozkonárenú korunu a šedú kôru. Vetvy ktoré rastú nízko a dotknú sa zeme, obvykle zakorenia a vytvárajú tak húštiny. Listy sú veľké kožovité, oválne, tmavozelenej farby. Mladé listy kešu sú dokonca jedlé. Listy obsahujú olej kardol, ktorý má fungicídne účinky. Strom kvitne krásnymi ružovými vonnými kvietkami asi 8 milimetrov veľkými. Po opelení sa najskôr vytvorí obličkovitý orech a potom sa začne z kvetného lôžka a stopky vytvárať pseudoplod – kešu jablko. Kešu jablko sa po úplnom dozretí vyznačuje chutnou sladko-kyslou chuťou a vysokým obsahom vitamínu C. Kešu orechy majú veľmi tvrdú škrupinu a aby sa dokázali oddeliť od orechov, pražia sa pri teplote 100 - 180 °C. Potom sa rozbíjajú. V škrupine a pod škrupinou kešu sa nachádzajú fenolové živice a salicylová kyselina, ktorá je silne dráždivá a môže spôsobiť poleptanie.
Pestovanie kešu orechov
Pestovanie v našich zemepisných šírkach je možné len vo vyhriatom skleníku a na slnečnom mieste. V zime by teplota nemala klesnúť pod 10 °C, počas leta znesie aj 45 °C. Je dôležité dbať na to, aby nedochádzalo k nahnívaniu koreňov.
Pozbierané orechy vydržia v škrupinách až dva roky, takže nie je nutné hneď spracovávať každú pozbieranú dávku.
Spracovanie a skladovanie kešu orechov
Aby bolo možné odstrániť orech z tvrdého obalu, pomáhajú si spracovatelia rôznymi metódami. Najčastejšie sa orechy v škrupine varia v horúcom oleji, naparujú a nakoniec sušia horúcim vzduchom. Potom obvykle nasleduje ešte ich praženie.
Existuje tiež aj šetrnejší spôsob spracovania, ktorý je veľmi náročný na čas aj manuálnu prácu, prejaví sa to obvykle na vyššej cene. Ale stojí to za to: raw kešu orechy sú lahodnejšie, mäkšie a sladšie. Ale hlavne zachovajú si všetky vitamíny, minerály, enzýmy a fytochemikálie, ktoré sa pri tepelnej úprave môžu stratiť. Ručne spracovávané kešu orechy sa zbierajú zo zeme – zo zrelých, opadaných plodov. Najskôr sa sušia, potom sa špeciálnymi nožmi ručne odstraňuje tvrdá škrupina. Ešte na nich zostane jemnejšia šupka. Tá sa po ďalšom sušení (do 40 °C) odstráni opäť ručne látkovými rukavicami.
Zdravé a bezchybné orechy by mali mať svetlé krémové sfarbenie bez prasklín, plesní, škvŕn a zatuchnutého zápachu. V domácnosti by sa mali skladovať vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a tmavom mieste, ideálne v chladničke. Takto skladované kešu orechy si udržia čerstvosť po dobu 5 až 6 mesiacov.